Hoşgeldiniz, sadece sorulara bakmayın, üye olun, biz soralım siz çözün, hatta siz de sorun biz de çözelim!

Sayıyı görmeden sayıyı bulma

0 oy
425 gösterim
4 Ekim 2018 helloworld Acemi (184 puan) sordu

Dünyanın en zeki insanlarının toplandığı bir merkeze Türkiye’den iki kişi davet edilmiştir: Ahmet ve Ayşe. Tabi davet bu merkeze katılmak için yeterli değildir. Bu merkezin bir bireyi olmaları için Ahmet ve Ayşe bir teste tabi tutulurlar.

Aslında çok basit bir testtir. İki arkadaşı arkaları birbirine dönük olacak şekilde bir odaya oturtulurlar ve ikisinin de karşısında bir ekran belirir ve ekranda ikisi için de bir tane sayı vardır. Merkezin başındaki adam der ki;

- "Ahmet ve Ayşe, şimdi karşınızda iki sayıyı görüyorsunuz. İkinizin de sayıları birbirinden farklı pozitif tam sayılardır ve toplamları ya 16 ya da 18’dir. Amacınız birbirinizin sayılarını bulmaktır!"

Der ve Ahmet ve Ayşe hiçbir şey anlayamamış şekilde ekranda görünen sayılara odaklanırlar. Ahmet’e $12$ sayısı, Ayşe’ye de $6$ sayısı gelmiştir. Ama ikisi de birbirine gelen sayıları görememektedir. Müdür der ki;

- "Şimdi Ahmet’le başlayacağım, Ayşe’nin sayısını bana söyleyeceksin, tabi cevap vermek zorunda değilsin, “bilmiyorum” dersen sıra Ayşe’ye geçecek. Ayşe de “bilmiyorum” diyebilir, tabi bu iş sonsuza kadar sürmeyecek, istediğiniz zaman pes edebilirsiniz ya da arkadaşınızın sayısını söyleyebilirsiniz. Fakat sayıyı söylemeniz yetmez, nasıl bulduğunuz da açıklamanız gerekiyor. Tabi diyaloglarınız sadece ve sadece “bilmiyorum” ya da arkadaşınızın sayısı olacaktır. Onun dışında herhangi bir şey söylerseniz sizi uğurlamak zorunda kalacağız."

der ve stresli anlar başlar. Ahmet ve Ayşe’nin kafası iyice karışmıştır. Toplamları ya 16 ya da 18 iken arkadaşının sayısının ne olduğunu nasıl bulabilirler ki?

Soru: Birbirlerini sayılarını bulmaları mümkün müdür? Mümkünse nasıl?

 

 

1 cevap

0 oy
20 Aralık 2018 akarab3 Toy (232 puan) cevapladı
Çeşitli sayılarda bunları bilmeleri mümkün. Cevap toplam 18 ve Ahmet 15 Ayşe 3 sayısına sahip olduğu zaman bilinebilir. Ahmet kendine 15 geldiği zaman sevinecek biraz ve sonrasında bilmiyorum diyecek ayşenin cevabını bekleyecek. Ayşede 1 veya 3 olabilir bu halde. Ayşeye 1 gelse Ahmette 15 ya da 17 var der ama Ahmet bilemediğine göre 17 değildir der. 15 vardır der. Direkt Ayşe 15 ve 1 geldiğinde bilir. Ayşede 2 sayısı da olabilir çünkü o zaman direkt 14 var der Ahmette 18 toplamı olsaydı eğer 16 olduğu halde Ahmet bilirdi der. Ancak 14 olsa ve Ahmet bilmiyorum der kesin olarak ve sıra kendisine gelir 4 olma ihtimali olduğu için ve 4 ise bu değer Ayşe bilmiyorum der Ahmet Ayşe de bilemiyor o halde onda 4 sayısı olduğuna emin olur bildim der.o halde 15-1 16-2 17-1 15-3 14-4 ve bunların ters kombinasyonlarında bilebilirler.
Sol beyine hoşgeldiniz! Burada daha önce benzerine rastlamadığınız sorularla karşılaşabilirsiniz...
...