Hoşgeldiniz, sadece sorulara bakmayın, üye olun, biz soralım siz çözün, hatta siz de sorun biz de çözelim!

4 kapı 2 soru

+3 oy
397 gösterim
22 Mayıs 2017 Ory Gngr Toy (286 puan) sordu
5 Haziran 2017 Ory Gngr düzenledi

Bir gün bir uyanıyorsunuz ki yatağınızda değil başka bir yere getirilmişsiniz.

N'olduğunu anlamaya çalışırken karşınızdaki 4 tane kapıyı fark ediyorsunuz ve bir de önünde bir not var:

Eğer bu odadan çıkmak istiyorsan doğru kapıyı açman gerekiyor ve sadece bir tane doğru kapı var!

Doğru kapıyı bulmak için her kapının başında evet-hayır sorusu sorma hakkın var, benim seçtiğim 2 kapının başında sana yalan söyleyeceğim, diğer kalan 2 kapı başında sorduğunda ise n'olursa olsun doğru cevap vereceğim fakat sadece evet veya hayır sorusu sorabilirsin.

Her soru sorduğunda ise bir hakkın gidecek ve sadece 2 evet-hayır sorusu sorma hakkın var. Doğru kapıyı açarsan kurtulacaksın, diğer 3 yanlış kapıdan birini açarsan öleceksin.

Doğru kapıyı bulmak için 2 soru hakkımız var, hangi evet-hayır sorusunu sormalıyız?

2 Cevap

0 oy
9 Şubat 2018 masteryoda Acemi (163 puan) cevapladı
İki soru da aynı kapıda soruluyor çözümümde.Birinci soru şu-yalan söylüyorsun ya da(xor ile bağlı)doğru kapı sarı kırmızı ikilisinden biridir- önermesi doğru mudur? Cevabı evet ise xor dan(ya da) dolayı doğru kapı sarı,kırmızı ikilisinden biri oluyor.Bu durumda ikinci soru -yalan söylüyorsun  ya da doğru kapı kırmızı kapıdır- önermesi doğru mudur?Evet cevabı için iki durumda da doğru kapı kırmızıdır,hayır cevabı için kalan iki durumda da doğru kapı sarı kapıdır.Birinci sorumuzun cevabı hayır ise bu sefer doğru kapı mavi,turuncu ikilisinden biri oluyor.Bu durumda ikinci soru -yalan söylüyorsun ya da doğru kapı mavi kapıdır-önermesi doğru mudur?gibi bi soruya dönüşür.Sonuç olarak evetler ve hayırların 4 farklı diziliminin her biri farklı bir kapı içindir.
0 oy
1 Mart 2018 akarab3 Toy (232 puan) cevapladı
Herhangi bir kapının önüne gidip bu kapıya göre diğer kapıyı seçip ölme İHTİMALİM daha yüksek midir? sorusunu sorarsak,yalancıysa bu kapı hayır der.doğrucuysa zaten yüksek der.ve yanlış kapı olduğunu iki cevapla da anlarız.doğru kapıysa zaten evet der yalancıysa eğer ve doğrucuysa doğru kapı hayır der yine anlarız.bu yüzden direkt seçeriz.yalancı ve yanlış kapı olduğunu ve diğer kapının da foyasını öğrenmiş olduğumuz için diğer iki kapıya gidip aynı muameleyi yapıp buluruz.
Sol beyine hoşgeldiniz! Burada daha önce benzerine rastlamadığınız sorularla karşılaşabilirsiniz...
...