Hoşgeldiniz, sadece sorulara bakmayın, üye olun, biz soralım siz çözün, hatta siz de sorun biz de çözelim!

Hangi Şehre Uçuyorum?

0 oy
20 gösterim
1 Haziran best of Toy (226 puan) sordu
1 Haziran best of düzenledi

Bir şehrin havalimanı bilgileri ve uçak trafiği aşağıdaki şekilde olmaktadır:

- Havalimanında kalkışta ve inişte kullanılan 14/32R, 14/32C ve 14/32L isimlerinde birbirine paralel olan 3 ana pist bulunmakta olup bu pistlerde birbirinden tamamen bağımsız olarak aynı anda iniş-kalkışlar yapılabilmektedir.

- Bu havalimanında gün içerisinde her 3 dakikada bir hem bir uçak kalkmakta hem de bir uçak inmektedir.

- Her gün ilk kalkan uçak 14/32L pistinden gece 00:00:00'da; ilk inen uçak 00:01:30'da 14/32R pistine olmaktadır.

- Kule, kalkışa ve inişe geçecek uçakları pistlere düzenli sırayla yönlendirmekte ve kalkış-inişlerde bu üç farklı pistler de kullanılmaktadır. Örneğin 14/32C pistinden bir uçak kalktıktan tam 9 dakika sonra aynı pistten uçak kalkmaktadır.(Arada diğer iki pistten de sırayla birer uçak kalkmakta, yani C pistinden kalkan uçaktan 3 dakika sonra R pistinden, R pistinden kalkan uçaktan 3 dakika sonra L pistinden uçak kalkıyor. Bu şekilde döngü devam ediyor.) Ayrıca bu 9 dakikanın tam ortasında yani 4,5. dakika da 14/32C pistine uçak inmektedir. (Aynı şekilde diğer iki pistte de bu kural devam etmektedir. Her pistten kalkan uçaktan 4,5. dakika sonra ilgili piste uçak inmektedir.)

 

Soğuk, karlı bir kış günü başka bir şehre uçağımın olduğu ve hava trafiğinin yoğun olduğu bu havalimanında, hava muhalefetinden dolayı havaliman yönetimi, havalimanının belli bir saatten sonra inişe ve kalkışa kapatıldığını duyurmuştur. Ayrıca o tarihte kalkacak olan tam 100 seferin rötarlı olacağını, ancak o gün içerisinde kalkmasının planlandığını anons geçmiştir. Anonsun devamında, uçaklar rötardan en fazlası 1 saat 41 dakika, en azı 2 dakika olarak etkilenecek şekilde ayarlanmış olup bir sonraki gün için normal seferlere devam edilecektir denilmiştir.

Havalimanı yönetimi bu uygulamayı, tekrar seferler başladıktan sonra sadece birisinin kalkış, diğer iki pistin iniş için kullanılması ve kalkış pistinde ise artık her 2 dakikada bir uçak kaldırılması şartıyla yerine getirecektir. Böylelikle havada beklemek durumunda kalanlar,rötarlı olarak gelecekler de dahil tüm tarifeli uçakları eskiden uygulanan 3 dakika kuralına uymadan iniş pistlerinde sırayla indirebilecektir.

Henüz uçuşlara açılmayan bir sırada uçak içerisinde beklerken hostese daha ne kadar bekleyeceğimizi sorduğumda yanıt olarak ;

" Normal şartlarda 1 saatten fazla rötar yapan bizim uçak, birazdan kalkacağımız pistin adı ile varacağımız şehrin adında sıklıkla kullanılan bir harfin aynı harf; diğer yandan kalkış sırasına girmiş olan uçağımızın kalkış sırasına, kalkış saatine-dakikasına ve hatta varış şehrimizin plakasına kadar hepsi aynı sayı olacaktır" demiştir.

 

Sayı olarak eşit sayıda iniş kalkış yapılan bu havalimanında, gün sonuna kadar yine toplamda aynı sayıda iniş ve kalkış yapıldığına göre , rötar ilk hangi saatte kalkacak uçakla başlamıştır?

 

Peki ben hangi pistten, (rötarsız/bilette yazan) saat kaç uçağıyla ve hangi şehre uçakla seyahat ediyorum?

 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Sol beyine hoşgeldiniz! Burada daha önce benzerine rastlamadığınız sorularla karşılaşabilirsiniz...
...